Çene Estetiği

Çene ucu büyütme işlemi, çene ucuna implant, protez koyma uygulamaları ile yapılabilir. Toplumumuzda burun şikayeti olan her dört hastanın birisinde çene ucuyla ilgili bir takım problemler söz konusudur. Çene ucuna yönelik olarak eğer çene ucu çok gerideyse bu tip durumlarda çene kemiğini ileri doğru ilerletme ameliyatları gerçekleştirilebilir. Bu tip durumlar çene cerrahisi uygulamaları olup ehil bir plastik cerrah tarafından son derece başarılı bir şekilde gerçekleştirile bilinir.

Bu tip uygulamalar biraz daha farklıdır. Bu tip hastalarda çene ile ilgili problem zaman zaman alt çeneden ya da her ikisinden kaynaklana bilinir. Böyle bir durum söz konusu ise tipik bir röntgen filmi çekilerek tanı konulur. Ortodontist tarafından bir takım planlamalar yapılarak üst çenemi yoksa alt çene de mi bir problem olup olmadığı öncelikle belirlenir. 

Fakat çene ucu estetiği yapılacak kişilerde bu kadar geniş bir ameliyata gerek olmayabilir. Eğer problem daha hafif ve daha kozmetik amaçlı ise sadece çene ucuna yapılacak müdahaleler çok daha basit bir şekilde, büyük bir ameliyata gerek olmadan çözülebilir. Bu amaçla hastaların çene ucuna ya dolgu malzemesi kullanılabilir.

Bu uygulama kişinin beklentisi doğrultusunda planlanarak yapılır. Bunun dışında bireyin çene ucuna yağ transferi yani yağ enjeksiyon uygulaması da yapılabilir. Eğer problem daha ileri boyutta ise ağız içinden ya da çene altından girilerek hastanın çene ucuna silikon ya da met por denilen peros, kemiksi bir materyal yerleştirme işlemi gerçekleştirilir. Kendi pratiğimizde özellikle ağız içinden girerek böyle bir uygulamayı son derece hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmekteyiz. 

Böylece ağız içinden açılan küçük bir kesi içerisinden çene ucuna hem çeneyi öne hem çeneyi biraz aşağıya olacak şekilde büyütmek daha şekilli daha düzgün bir şekle getirmek mümkündür. Böyle bir uygulama yaklaşık 20-25 dakika içerisinde yapılmaktadır. 

Çene estetiği isteyen kişiler için son derece konforlu ve hızlı bir iyileşme süreci ile bitmektedir. Böyle bir ameliyat olacak kişi öncesinde aspirin gibi kan sulandırıcı herhangi bir ilaç kullanmamalıdır ve ameliyat günü aç karna gelmelidir. Çene estetiği genel anestezi altında gerçekleştirilen ve hızlı iyileşme tablosu olan ameliyattır.

Hastalar ameliyattan sonra ağrı duymazlar ve hızlı bir şekilde normal hayatına dönebilirler. Hasta ameliyat sonrasında sadece temizleyici gargaralar kullanırlar ve birkaç gün sıvı beslenmek koşulu ile normal hayatına devam edebilirler. 

Hasta yüzündeki ifadede ciddi anlamda bir değişim görür. Böylece yüz yuvarlak görüntüden daha oval vida şekli denilen bir görüntüye sahip olur. Çenesi daha dolgun bir hale gelir. Bu bölgesindeki problem de böylelikle azalmış, yok olmuş olur.

Çene Estetiği Hangi Durumlarda Yapılır?

Gülümseme sırasında hastanın üst dişleri ya da diş etleri fazla görünüyorsa ya da ağız kapatıldığında üst ve alt dişler aynı hizada kapanmıyorsa çene kusurları olabilir. Çene estetiği çiğnemede güçlük çekmek gibi sağlıkla ilgili sorunların çözümünde olduğu gibi estetik kaygılarla da yapılabilir.

  • Çiğnemede güçlük
  • Çenenin büyük ya da küçük olması
  • Çenenin ileride ya da geride olması
  • Çenenin çok sivri ya da köşeli olması
  • Çene yapısının doğuştan eğri olması gibi durumların günlük yaşamdaki olumsuz etkilerinden kurtulmak için tercih edilen ameliyattır.

Çene yapısında eğrilik, açık uyuma, ağız kuruluğu, diş eti hastalıkları şeklinde şikayetlere sebep olabilir.

Profilden bakıldığında da eğrilik belli oluyorsa rahatsız edici bir görüntü olabilir. Ancak sorunun kaynağını fark etmek hasta ya da hasta yakınları için kolay değildir. Şikayetin kaynağını doğru belirlemek için hekim muayenesi şarttır.

Çene Estetiği Nasıl Yapılır?

Çene estetiği ameliyatlarını ortodonti uzmanı ve çene ameliyatlarında uzman bir plastik cerrah yapabilir. İlk olarak dişlerin çeneye uyumunun da sağlanması gerekir. Hastanın problemine göre sadece alt çene, üst çene ameliyat edilebildiği gibi her ikisi de aynı anda ameliyat edilebilir. İşlem genel anestezi ile yapılır.

Çene esteğiği operasyonları 2 türde incelenir.

  • Ortodontik operasyonlar
  • Ortognatik operasyonlar

Hekimler tarafından ortodontik tedavi şekline “tel tedavisi” de denir. Bu tedavi şekli ileri derecede çene kemiği problemi olan hastalarda doğru sonuçlar vermeyebilir. Ortognatik operasyonlar daha kapsamlı ameliyatlardır. İyileşme süreleri daha uzundur. Ortognatik ameliyat öncesinde hastanın üst ve alt çene ölçüleri alınır. Bu ölçülere göre modellenecek şekil belirlenir. Küçük çeneleri büyütmek için protez ve implant da kullanılabilir. Hastaya uygun ölçülerdeki implant ağız içinden yapılan bir kesiden çene kemiği üzerinde planlanan yere yerleştirilir. Ya da hacimlendirilmesi gereken yer enjeksiyon ile doldurulabilir. Çene estetiğinde işlem süreleri yapılacak operasyonun tek çene ya da çift çene olmasına bağlı değişiklik gösterir. Çene kemiğindeki bozuklukların giderilmesi için çene törpüleme de yapılabilir. Yanlara doğru olan fazlalıkların giderilmesinde tercih edilen bir yöntemdir.  Operasyon süresi 1,5 ile 3 saat arasında değişir.

Translate » Çeviri
error: Content is protected !! Security Wall By Arda Yücel !!
WhatsApp chat