Göğüs (Meme) Büyütme

Meme kadının bedenindeki en önemli noktadır. Bunun sebebi kadının fiziğinin bütünleyicisi olmasıdır. Bir kadının memeleri ideal boydaysa, o kadın genel olarak fiziğinden memnun olur. Çünkü kadınların diğer bütün detaylarının tamamlanabilmesi için, memelerinin ideal boyda olması gerekir.

Bazı kadınlar memelerinin küçük olduğunu düşünürler. Memelerinin küçük olması başta onları etkilemese de zamanla onlarda psikolojik ciddi hasarlar bırakabilirler. Kadın kendini ne kadar güzel görüyorsa, toplum içerisinde o kadar öne çıkar. Bunun sebebi kadının kendini beğeniyor oluşunun özgüveni arttırmasıdır. Ve çoğu kadının fiziği ve güzelliği ile alakalı genel sorunları vardır.

 Bir kadının toplumda öne çıkması, kendini psikolojik açıdan iyi hissetmesi ve hayatında daha başarılı olabilmesi için vücudunun güzel olmasına ihtiyacı vardır. Tüm bu sebepler dolayısıyla, fiziğinde memelerini kusurlu görmüş olan ve kendini beğenmeyen kadınlar için geliştirilmiş olan çeşitli estetik ameliyatları arasında öne çıkan göğüs büyütme ameliyatı, kadınların hayatlarını ciddi anlamda değiştirir ve onlara iyi gelir.

Göğüs Büyütme Nedir?

Kadınların bazıları hormonal bozukluklar veya genetik rahatsızlıklar dolayısıyla orantısız göğüslere sahiptir. Göğüslerinin birinin büyük, diğerinin küçük olmasından kaynaklanan sorunlar kadınların psikolojisini olumsuz olarak etkiler.

Bunun haricinde kadınların hamilelik sonrası alınıp verilen kilolara bağlı olarak göğüsleri küçülebilir. Ayrıca emzirme de göğüsleri küçültebilir. Bunun haricinde kadının göğüsleri doğuştan küçük de olabilir. Tüm bunların giderilmesi amacıyla üretilmiş bir çözüm olan göğüs büyütme ameliyatı sayesinde, kadınlar istedikleri göğüslere kolay yoldan kavuşabilirler.

Meme dokusunun hacmini kaybetmesine bağlı olarak gelişen küçük göğüs sorunu basit bir ameliyat ile giderilebilen bir sorundur. Memelere silikon eklenerek göğüslerin büyütülmesi sağlanabilir. Bunun haricinde protez eklenerek de memelerin şekli ideal şekle getirilebilir.

Tüm bunlar göğüs büyütme ameliyatı ile kadının istediğine bağlı olarak değişir. Göğüs büyütmenin çeşitli yöntemleri arasında yer alan protez ve silikon yöntemi bilinen en etkili yöntemdir.

Çoğu kadının bu noktada merak ettiği soru, göğüslerin içerisine konulacak olan protezlerin güvenli olup olmadığıdır. Çünkü kadınların bu protezlerin meme kanserine sebep olup olmadığı hakkında şüpheleri vardır. Fakat araştırılarak kanıtlanan bilgiler göstermiştir ki, memelerin içerisine konulan protezler herhangi bir alerjik reaksiyona veya meme kanserine neden olmaz. Son derece steril ortamlarda hazırlanırlar ve kadınlar için herhangi bir sağlık problemi yaratmazlar.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüs büyütme ameliyatı genel olarak hastanelerde fakat bazen kliniklerde de yapılan bir ameliyattır. Bu ameliyat esnasında kadının göğüslerine silikonlar veya protezler konulur. Bu sayede kadın istediği ölçüde göğüslerini büyütmüş ve istediği şekildeki göğüslere sahip olmuş olur.

Göğüs büyütme ameliyatı 4 şekilde gerçekleştirilebilir. Göğse protez sokmanın dört farklı seçeneği bulunur. Bu seçenekler koltuk altı bölgesinden atılan kesiler, meme başı çevresinden atılan kesiler, meme altından atılan kesiler ve göbek üzerinden atılan kesiler olarak sıralanabilir. Dört yöntemin de kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunur. Örneğin meme başı çevresinden atılan kesik, kadının göğsünün üzerinde herhangi bir iz kalmasını önler. Yani iz tamamen kaybolur ve kadın estetik olarak bir problem yaşamaz. Fakat bu yöntem süt bezlerine oldukça zarar veren ve bundan dolayı ameliyat sonrası kadının emzirmesini engelleyen bir yöntemdir. Bu yöntem henüz çocuk sahibi olmamış olan kadınlar tarafından çok fazla tercih edilen bir yöntem olarak görülmez.

Meme altına atılan kesik ile yapılan ameliyatlar ise en çok tercih edilen ameliyatlardır. Birazcık iz bırakabilir fakat kadının süt bezlerine zarar vermediği için emzirmenin önünde bir engel oluşturmaz. Anne olmamış veya tekrar anne olmayı düşünen kadınların en çok tercih ettiği yöntemdir.

Koltuk altı ve göbek üstü kesikleri genel olarak protez takmak için kullanılan yöntemlerdir. Bu yöntemler meme etrafında iz kalmasını engeller. Yara izleri birkaç ay sonrasında tamamen yok olduğu için bu yöntemler diğerlerinden avantajlıdır. Fakat silikon takmaya müsait değildir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası

Göğüs büyütme ameliyatı yaklaşık olarak 1 saat süren bir ameliyattır. Bu ameliyat esnasında yukarıda sayılan 4 yöntemden biri uygulanır. Doktorun tecrübesine göre süre değişmekle beraber, ortalama 1 saat içerisinde ameliyat tamamlanmış olur. Ameliyat sonrası çok şiddetli bir ağrıya rastlanmaz. Sıradan bir ameliyatın vereceği ağrı hissinden daha az bir ağrı çekilir. Bu nedenle hasta kendi isteğine göre, hastanede bir gün kalabilir veya aynı gün hastaneden ayrılabilir.

Doktor ameliyat sonrası yapması gerekenleri hastaya anlatacaktır. Genel olarak 2 gün boyunca zaruri ihtiyaçları haricinde yataktan kalkması önerilemez. Göğüslerde belirli bir dolgunluk hissi oluşabilir. Bu his genel olarak hastayı birkaç hafta rahatsız edecektir fakat hasta buna zamanla alışacaktır.

Ameliyat sonrası göğüste küçük bir ödem oluşabilir. Bu ödem 2 gün kendini ciddi bir şişlik ile hissettirecektir fakat 2. günden sonraki günlerde ödem yavaş yavaş azalacak, en geç 2 hafta sonra tamamen yok olacaktır.

Göğüs büyütme ameliyatı sonrası, göğse ten renginde bir bant takılır. Bu bant haricinde herhangi bir pansuman yapılmaz. Ameliyattan sonraki 3 gün banyo önerilmez ve 3. günün sonunda göğüsteki bant çıkarılmadan banyo yapılabilir. Ameliyattan 2 hafta geçtikten sonra bant doktor eşliğinde çıkarılır. Kişi günlük aktivitelerine bant çıkarıldıktan sonra dönebilir. Fakat yaklaşık 6-7 ay ağır kaldırmaması ve ağır spor yapmaması gerekir.

Translate » Çeviri
error: Content is protected !! Security Wall By Arda Yücel !!
WhatsApp chat