Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak estetiği, Kulak insanın hem estetik görünümünü etkileyen hem de denge ve duyma fonksiyonu açısından önemli bir organdır. Estetik görünümünü kişiyi sosyal ortamda etkilemektedir.Kulağa ait birçok doğumsal ya da edinsel problemler olsa da en sık uygulanan operasyon nedeni kepçe kulaktır. Kepçe kulak düzeltilmesi operasyonuna ‘otoplasti’ denilmektedir.

Otoplasti de amaç gelişmemiş kulak kıvrımlarını belirginleştirmek, kulağı saçlı deriye daha yakın hale getirerek estetik olarak daha iyi gözükmesini sağlar. Amaç estetik görünümlü doğal kulaklar elde etmektir.

Kepçe kulak normal popülasyonun %3-5’inde görülen bir problemdir ve toplumda kişiler alay konusu olabilmektedir. Kepçe kulak estetiği operasyonlarında yaklaşım; uygun anatomik şeklin yakalanmasının sağlanmasıdır. Her hastada problemler benzer olsa da problemlerin şekli ve derecesi farklılık gösterir. Bu nedenle her bireyin kulakları değerlendirilmeli ve bu değerlendirme ışığında tedavi planlanmalıdır.

Bebeklik çağında doğumdan hemen sonra kulağı şekillendirebilme imkanı vardır. Bu dönemde fark edilen kepçe kulak gibi problemler bant ve kulak splintleri kullanılarak tedavi edilebilir. Uygulamaya bir iki ay devam edilebilir. Çoğu bebek bu durumdan fayda görür. Kulakların kepçe olması dışında kulağa ait başka problemlerde görülebilir. Bu deformiteler; Makrotia (Büyük kulak), Microtia(Kulak yokluğu), Büzülmüş kulak, Stahl ear, Cryptotia ve Soru işareti kulağıdır. Bu deformitelere bağlı ameliyat teknikleri uygulanarak kulakların anomalisi düzeltilebilir. Kulağın akut travmasına bağlı gelişen karnabahar ya da güreşçi kulağı, kopmuş kulak, kulak yanığı ve tümörler kulağa ait sonradan kazanılan problemlerdir.

En sık başvuru nedenlerinden biride küpeye bağlı kulak memesinin yırtılmasıdır. Genelde ağır ve büyük küpe kullanılması ve memesi kenarına yakın delik açılması en sık nedendir. Genelde basit bir kulak estetiği cerrahi onarım ile bu problem düzeltilebilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak estetiği 4-5 yaşından sonra herkese uygulanabilir. Çünkü kulakların gelişimi çocuklarda 4-5 yaşında büyük oranda tamamlandığı için ameliyat kulağın büyümesini etkilemez. Aslında en ideal yaş çocukların psikolojik yönden etkilenmemeleri için okul öncesi dönem olsa da, ameliyat olanların çoğu lise ya da üniversite çağındaki genç hastalardır.

Kepçe kulak ameliyatı mutlaka hastane ortamında yapılmalıdır. Büyük çocuklar ve erişkin kişiler lokal anestezi ile kolaylıkla opere edilebilir. Küçük çocuklar için ise genel anestezi daha iyi bir seçenektir. Ameliyat yöntemi aslında sorun ne ise onu düzeltmeye yöneliktir. Kulak arkasındaki kıvrım yerinden yapılan küçük bir kesi ile; gelişmemiş kulak kıvrımını kıkırdağı şekillendirerek oluşturmak, dışa doğru açık olan kulağın arkaya çekilerek saçlı deriye daha yakın hale getirilir.

Operasyon sonrası hastanede kalmak gerekmez, kişiler aynı gün evlerine dönebilirler. Basit ağrı kesiciler yeterlidir, kulakta hafif bir baskı dışında genellikle başka rahatsızlık oluşmaz. Ameliyat sonrası yapılan pansuman ve sargı 4 gün sonra açılır, gündüzleri açık bırakılır ve geceleri yatarken kulağı korumak için 1 ay süreyle bandaj takılması önerilir.

Kepçe kulak ameliyatında ne yapılıyor?
  1. Kulağı arkaya çekebilmek için kulağın kıkırdağı ile arkasındaki cilt arasına dikişler konuluyor. 
  2. Bu sayede kulak kafatasına yaklaşmış ve normal kulakların arkası açısı elde edilmiş olur. 
  3. Kulakların ortasındaki kıkırdak aşırı gelişmişse bazen kıkırdak çıkarmak gerekebilir.
  4. Kulak kepçesinin üst kısmındaki gelişmemiş kıvrımlar dikişler ile yeniden oluşturulur. Bu sayede normal kulak kıvrımları elde edilmiş olur.
Translate » Çeviri
error: Content is protected !! Security Wall By Arda Yücel !!
WhatsApp chat