Meme ( Göğüs ) Dikleştirme

Göğüs dikleştirme ameliyatı özellikle derisi gevşek, çok kilo vermiş ya da süt verme döneminden sonra meydana gelmiş meme sarkması durumunu yaşayan kişilere yapılır. Meme dokusu göğüs duvarına herhangi bir kemik ile bağlı değildir. Eğer derimiz de gevşek ise zaman içerisinde yerçekimine bağlı olarak göğüste sarkma meydana gelir. Bu sarkma yaşlı, kilolu bireylerde daha da bariz hale gelecek ve zaman içerisinde meme dokusu tamamen aşağıya doğru inmiş olacaktır. Böyle bir durumda kişi bu durumdan rahatsız olacaktır ve memesinin tekrardan dik, sıkı bir görüntüye gelmesini isteyecektir.

Kişi başvurduğu plastik cerrah tarafından iki aşamada detaylı olarak değerlendirilmelidir. Bunlardan birincisi eğer meme dokusu yeterli ise sadece kendi dokuları ile memeyi dikleştirme işlemi planlanır. Eğer kendi dokusu yeterli değil ise bir silikon yardımı ile memeyi daha dolgun ve daha dik bir şekil verilebilir. Önemli olan şey kişinin bu noktadaki beklentisini ve kafasındaki bütün soruları danıştığı cerraha anlatması ve doğru bir şekilde karar vermesi gerekir. Bu ameliyat kolay bir işlemdir. Ameliyat günü ameliyatı isteyen kişi ile tekrar görüşülür ve gerekli anestezi konsültasyonu yapıldıktan sonra planlama aşamasına geçilir. Bu esnada çizimler yapılır, fotoğraflar çekilir, kişiyle son bir görüşme yapıldıktan sonra ameliyata alınır. Sonrasında odasına çıkarılır. Aynı gün ya da bir gece kaldıktan sonra kişi taburcu edilir. Bir hafta sonra tekrar kontrole gelmelidir.

Göğüs dikleştirme ya da meme toparlama ameliyatında ağrı olur mu?

Göğüs dikleştirme ya da meme toparlama ameliyatı sonrasında kişi ağrı duymaz. Eğer silikon da kullanılmayacaksa son derece rahat bir şekilde ameliyat gerçekleştirilir.

 Hastalar aynı gün ya da bir gece hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir. Eğer hastaya silikon yerleştirilirse 2-3 gün kadar kas ağrısına benzer ağrı normaldir. 

Ama genel olarak ağrısız bir işlem olduğunu belirtebiliriz.

Göğüs dikleştirme de silikon kullanılır mı?

Eğer kişinin yeterli meme dokusu yoksa ve kişi daha büyük bir meme istiyorsa hastaya mutlaka küçükte olsa silikon destek tavsiye edilir. 

Bu silikon mutlaka kas altına yerleştirilmelidir ki böylece daha doğal ve daha düzgün bir meme elde edilir. 

Hasta içinde daha güzel bir netice verdiğini belirtmeliyiz.

Ameliyatta meme küçülür mü?

Göğüs dikleştirme ameliyatında eğer kişi memesinin hiçbir şekilde küçülmesini istemiyor ise hiç doku çıkarmadan gerçekleştirilir. 

Meme dokusunda süt bezi kanallarına müdahale edilmeden, aynı boyutunda kalacak şekilde ameliyat yapılır. 

Kişi eğer memesinin bir miktar büyümesini istiyorsa bir silikon ile destek yapılır. Böylelikle ameliyatı geçiren birey kendi memesinden bile daha büyük bir dolgunluk ile karşılaşacaktır.

Ameliyat sonrası saunaya, banyoya, havuza, denize ne zaman girebilirim ya da Türk hamamı yapabilir miyim?

Bu tip sorular ameliyatı olmak isteyen pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. 

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası maksimum bir aydan sonra rahatlıkla denize girebilir, güneşlenebilir, Türk hamamına girebilir, keselenebilir. 

Kısaca her türlü aktiviteyi bir aydan sonra yapabilir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası iyileşme ne kadar sürer?

Meme ameliyatından sonra hasta bir gece hastanede kalır. Ya da aynı gün taburcu olabilir. 

Hasta ameliyatından 3-5 gün sonra rahatlıkla normal hayatına dönebilir. İyileşme süresini tarif edecek olur isek kişi eğer spor yapmak, yüzmek, hamama gitmek isterse bir ay sonra gidebilir. 

Burada izlerin düzelmesi ya da izlerin belirginliğinin azalması gibi bir süreden bahsedecek olursak, bunun için ortalama bir yıl beklemekte fayda vardır. 

Çünkü izlerin iyileşmesi ortalama bir yıllık zaman vardır. 

Bu durum sosyal ya da normal faaliyetlerini engellemeyen bir durumdur.

Translate » Çeviri
error: Content is protected !! Security Wall By Arda Yücel !!
WhatsApp chat