Vaser Liposuction

Vaser Liposuction; bölgesel yağ aldırma işlemidir. Belirli bölgede birikmiş olan yağları alarak kişinin estetik ve sağlık açısından daha kusursuz hale gelmesini sağlar. 

Bu işlemin zayıflama odaklı düşünülmemesi gerekir. Bu işlemin ana amacı yağ birikimlerini ortadan kaldırmaktır. Yağ aldırma işlemini herhangi bir sağlık problemi olmayan herkes yaptırabilir. İşlem öncesinde belli tetkikler yapılarak kişinin işlem uygunluğu kontrol edilir. 

Bunun yanı sıra, bu işlem hamilelere ve hamilelik riski taşıyan kişilere uygulanmaz. Vaser liposuction; en güvenli, en kalıcı ve en hızlı yağ aldırma yöntemidir. Bu yöntemde vücudun yüz bölgesi de dahil olmak üzere her bölgesinde kullanılabilir.

Vaser Liposuction İşlemi Nasıl Yapılır?

Yağ aldırma işlemi ile vücutta bulanan yağlar alınarak ilgili bölge daha kusursuz hale getiriliyor. Uygulamada ilgili bölgelere damarların büzülmesi için tumscent ismi verilen özel bir sıvı verilir. Vaser kanüleri ile buradaki yağların eritilmesi sağlanıyor. Son adımda ise vakum yardımıyla eriyen yağ dokusunu çekerek çalışılan bölgenin cilt sıkılaşması sağlanıyor. Vaser Liposuction lokal anestezi veya sedasyon ile uygulanır. Uygulama yaklaşık olarak 2-3 saat sürebilmektedir. Belirlenmiş olan bölgede yağ alma işleminden sonra küçük kesi bölgelerine dikişler atılır. Dikişler üzerine pansuman yapılarak, hastaya özel korse veya bandaj giydirilebilir. Yağ aldırma ameliyatı estetik cerrahi uzmanı tarafından yapılması gereken bir operasyondur. Ameliyat esnasında anestezi uzmanı da bulunabilir. Yağ aldırma ameliyatından önce belli tetkikler yapılması gerekir. Bunlar kan tahlili, anestezi tahlili, idrar tahlili gibi…

Ameliyat öncesinde alkol ve sigara tüketiminin en az 2 hafta önce bırakılması gerekir. Kullanılan bitkisel ilaç, vitamin veya kan sulandırıcı ilaçlar varsa doktor kontörlü altında bunlarında bırakılması gerekir. Operasyon öncesinde doktor belli bir beslenme ve diyet programı verdiyse buna uymada fayda vardır. Yağ aldırma ameliyatı kişinin isteğine bağlı olarak yapılan bir işlemdir. Bu yüzden yoğun bakım gerektiren bir durum söz konusu değildir. Ameliyattan sonra hasta aynı gün taburcu edilebilir. Ama hastanın durumuna bağlı olarak 1 gün kalması da gerekli görülebilir.

Operasyon Sonrası

Vaser Liposuction ameliyatı çok ağır bir ameliyat değildir. Sadece kişiden kişiye değişen istirahat süreci vardır. Yağ aldırma işlemi lokal anestezi ile yapılmışsa kişinin ayağa kalkma süresi daha hızlı bir süreç olacaktır. Kısa bir süre istirahat etmesinden sonra hasta aynı gün taburcu olabilir. 

Yağ aldırma işlemi yapılan bölge büyükse genel anestezi etkisi uzun sürer ve kişinin hastanede kalması gerekebilir. Ameliyattan sonra korse giydirilir. Bu korsenin 2 aylık bir kullanım süresi bulunur. 

Ameliyattan sonra görülen ağrılar normaldir. Bu ağrılar çok şiddetli derece de olmayıp, doktorun verdiği ağrı kesicilerle daha rahat bir süreç geçirilmesi sağlanır. İlgili bölgede uyuşukluk veya şişlik görülebilir. 

Bu tür sorunlar da ameliyattan sonra oluşabilecek durumlardır. Kısa süre sonra bu durumda geçecektir.

 Ameliyat sonrasında kişinin hareket kabiliyetinde bir sorun olmaz. Ama hareketlerine dikkat etmesinde fayda vardır. Ani hareketlerden kaçınarak, daha sakin davranışlarda bulunması gerekir.

 Ameliyattan 2-3 saat sonra hastayı yürütme işlemi yapılır. Yağ aldırma işleminden sonra pansuman ve doktor kontrolleri aksatılmamalıdır. 

Eğer dikişli bir işlem olduysa, dikişler yaklaşık olarak 5-10 gün sonra alınmalıdır. Ameliyat öncesinde verilen diyet, ameliyat sonrasında da geçerlidir.

 Yağ aldırma işleminden sonra taburcu işlemleri yapılırken, kontrol çizelgesine göre doktor kontrollerine gelinmesi gerekir.

 Ameliyattan sonra bölgede görülen fiziksel sorunlar( morluklar, şişlikler) bireylerin canını sıkmaması gerekir. İşlem sonrası tam anlamı ile iyileşme süreci 6 ayı bulabilir.

İşlem Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Vaser Liposuction riskli bir ameliyat değildir. Ama her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da bazı durumlar yaşanabilir. Bu tür durumlarda ek tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Görülebilecek komplikasyonlar; sarkma, ödem, morluk, enfeksiyon, alerjik reaksiyon, kan birikimi, anestezi komplikasyonu, ciltte sinir hasarı, yağ ve kanda pıhtılaşma, kanama, renk değişimi, yaralanma, sıvı kaybı, sıvı toplanması, asimetrik problemler gibi durumlardır. Bu sorunlar görüldüğünde işlemi yapan doktorla görüşülmesi gerekir. Vaser Liposuction ameliyatından 1 gün sonra duş alınabilir. İlgili bölgede korse olacağından, duştan önce çıkarılıp sonrasında dikkatlice giyilmesi gerekir. 

Kişiden kişiye farklı işlemler uygulanmaktadır. Buna bağlı olarak seans sayısında da değişiklikler olabilir. Genelde tek seanslık işlemlerdir. İyileşme süreci kişiden kişiye değişir. Yağ aldırma (Vaser Liposuction) işleminden en etkili sonuçları alan kişiler gergin deriye sahip olan kişiler, genç ve kaslı kişilerdir.

Translate » Çeviri
error: Content is protected !! Security Wall By Arda Yücel !!
WhatsApp chat